piątek, 9 maja 2014

Ostropest plamisty - z czym to się je?

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Jest to zioło spokrewnione ze słonecznikiem. Dzisiejszy styl życia nie należy do zbyt zdrowych (wiadomo, wiele zależy od nas samych i naszego stylu życia), cały czas dostarczamy do organizmu różnorodne toksyny, które obciążają bardzo ważny organ  jakim jest wątroba. Czy wiedzieliście, że wątroba wydziela 20% ciepła wytwarzanego przez nasz organizm? Co to oznacza? A to, że jest na co dzień bardzo zapracowana i przeciążona.


Stres, alkohol, leki, chemia zawarta w wodzie, roślinach, żywności czy nawet w kosmetykach. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jakie obciążające zadania zlecamy przepracowanej wątrobie. Okazuje się, że naszym sprzymierzeńcem w walce z wszechogarniającymi toksynami może być właśnie pospolity ocet. Jest bardzo przyjazny dla wątroby, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, odtruwa wątrobę zmęczoną i przeciążoną przez: wysoko przetworzoną dietę, nadużywanie alkoholu, leków, długotrwałe zażywanie antybiotyków, zatrucie grzybami czy chemioterapię.

Lepsza praca wątroby daje się odczuć w postaci wyraźnie lepszej pracy narządów wewnętrznych, w tym mózgu. Wątroba odpowiedzialna jest za ponad 5 tysięcy funkcji życiowych oraz 500 procesów chemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Wszechobecne toksyny działają więc na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wspomagając pracę wątroby, odtruwamy nasz organizm. Intensywne oczyszczenie organizmu z toksyn drastycznie przyspiesza proces zdrowienia i skraca  czas potrzebny na odbudowę uszkodzonych tkanek.



Działanie ostropestu:
  • działa leczniczo i przeciwbólowo w dolegliwościach związanych z wątrobą
  • hamuje proces marskości wątroby i wspomaga regenerację komórek
  • działa żółciopędnie i rozkurczająco
  • oczyszcza drogi żółciowe z drobnoustrojów i usuwa mechanicznie złuszczony nabłonek oraz niewielkie osady
  • posiada właściwości przeciwzapalne, które łagodzą ból i zapobiegają kolkom
  • działa wspomagająco w leczeniu żółtaczki, zapalenia dróg żółciowych i woreczka
  • poprawia wygląd skóry, znikają siniaki, wybroczyny czy przebarwienia
  • chorni nerki przed toksynami o stłuszczeniem
  • zwiększa odporność organizmu
  • na działanie antynowotworowe dzięki zawartej w nim silibininie (przeciwdziała rakowi prostaty, sutka, szyjki macicy, okrężnicy oraz płuc), która również działa na uszkodzenia skóry wywołane promieniami UVA oraz UVB. Dzięki swojemu działaniu przyspiesza naprawdę uszkodzonych promieniami komórek. Jak nic na zbliżające się lato :)
  • pomaga w zaburzeniach trawienia, niedokwasowości soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach, przy odbijaniu i chorobie lokomocyjnej
  • wspomaga bardzo skutecznie leczenie w trakcie terapii odwykowych
Substancje zawarte w ostropeście są silnymi przeciwutleniaczami. Oprócz działania ochronnego wzmacnia również syntezę białek i przyśpiesza  proces regeneracji uszkodzonych komórek.

Stosowanie ostropestu plamistego już we wstępnej fazie leczenia osłabionej wątroby przynosi najlepsze rezultaty. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż preparaty z ostropestu są przeciwutleniaczami silniejszymi od witaminy E, chroniącymi nie tylko wątrobę, ale i cały organizm (zwłaszcza mózg!) przed atakiem wolnych rodników tlenowych. WOW!

Ostropest możemy kupić w ziarenkach lub zmielony. Można go używać do wszystkiego, gdyż nie ma konkretnego smaku (być może jest troszkę gorzkawy). Najlepiej stosować do sałatek, musli, koktajli, zup, kanapek. Możemy dodawać do do zimnych potraw, jak i gorących (np. zupa, gulasz). Charakteryzuje się bardzo małą toksycznością, dlatego też można go spożywać profilaktycznie codziennie np. 1-2 łyżeczki. Ważnym czynnikiem w pożywaniu i dawkowaniu jest systematyczność. Chodzi o skuteczność, którą powinniśmy zauważyć już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania. 

Czy są jakieś przeciwwskazania przy stosowaniu ostropestu?
  • może uczulać
  • może obniżać poziom cukru we krwi
  • może zmniejszać działanie środków antykoncepcyjnych, jednak przy obciążonej lub schorowanej wątrobie nie należy ich zażywać


Przygotowując ten post skorzystałam z informacji, które znalazłam na tej stronie oraz tutaj.

6 komentarzy:

  1. Do pieczenia chleba polecam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację! Dorzuciłam trzy łyżki do sobotniego wypieku :)

      Usuń
  2. Ostropest plamisty to nie zwykły oset! Proszę nie mylić tych roślin! Nierozważne słowa mogą narazić kogoś na niebezpieczeństwo. Ostropest plamisty jest uprawiany i rzadko rośnie u nas dziko!

    OdpowiedzUsuń