Jarmuż. Dlaczego tak trudno kupić u nas to cudowne, zdrowe warzywo? Jest rzadko spotykany na bazarach czy sklepach, bardzo rzadko używany w kuchni. No dlaczego ja się pytam? Dlaczego? Przecież przecież to kultowe warzywo zwolenników zdrowej diety, wegetarian i wegan! Jego właściwości zdrowotne powalają na kolana, bo jest bardzo wartościowym warzywem. Posiada taką samą zawartość wapnia jak mleko, więc jest również idealny dla osób, które nie trawią laktozy, a mają niedobór wapnia. Zawiera witaminę K, A , C, żelazo oraz sulforafan, który posiada właściwości przeciwnowotworowe. Ma działanie antybakteryjne i niszczy bakterie powodujące wrzody
żołądka. Zawiera chlorofil, który hamuje przemiany zdrowych komórek w
nowotworowe. Jarmuż jest również doskonałym źródłem żelaza, fosforu i magnezu. Można go pożerać na surowo, smażyć, gotować (jak każdą inną kapustę) oraz dodawać do zup czy przyrządzać pyszne koktajle.
Ja już wiem gdzie kupić i będę kupować, aż do wyczerpania zapasów :) Pomysłów na zastosowanie mam pełną głowę, dziś zielona zupa jarmużowa :)
Ja już wiem gdzie kupić i będę kupować, aż do wyczerpania zapasów :) Pomysłów na zastosowanie mam pełną głowę, dziś zielona zupa jarmużowa :)
Składniki:
- 250 g jarmużu
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 średnie młode marchewki
- 3 szklanki bulionu bądź woda z kostkami rosołowymi domowej roboty
- 2 łyżeczki oliwy
- 1 łyżeczka pieprzu
- 2 łyżki sosu sojowego
Przygotowanie:
Myjemy i oczyszczamy liście jarmużu z łodyg. Do garnka dodajemy 2 łyżeczki oliwy, pokrojoną cebulę oraz obrany i wyciśnięty czosnek. Dusimy około 10 minut, cały czas mieszając. Dodajemy 1 szklankę bulionu lub wody z kostkami rosołowymi. Doprowadzamy do wrzenia i wrzucamy pokrojone liście jarmużu. Po 1o minutach dodajemy pozostałą ilość wody z kostkami lub bulionu. Gotujemy około 10 minut, a następnie blendujemy. Można posypać sezamem. Gotowe!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz