sobota, 15 listopada 2014

Kremowa zupa z dyni i topinamburu

Topinambur. Dziwne słowo. Dziwne warzywo. Mało znane i niespotykane w naszej codziennej kuchni. Jednak warto spróbować i poeksperymentować z topinamburem. Smak lekko słodkawy, orzechowy, nie każdemu może przypaść do gustu :)

Słonecznik bulwiasty, bo tak inaczej możemy nazwać tę bulwę, pochodzi z Ameryki Północnej. Jest bardzo ceniony z powodu oryginalnego smaku oraz wartości odżywczych. Dzięki łatwej uprawie, która wręcz czasami wymyka się z pod kontroli, topinambur ma ogromny potencjał w wykorzystaniu. Poza spożywaniem bulwy wykorzystywane są do produkcji inuliny oraz fruktozy, a pieczone mogą być stosowane jako substytut kawy.

Wartości odżywcze? Bulwy zawierają dużo krzemionki, witaminy B1 oraz żelaza. Wyróżniają się dużymi zasobami miedzi, magnezu oraz potasu. Inulina, którą zawiera topinambur pomaga w normalizowaniu glikemii,  a razem z pektynami i błonnikiem pomaga w oczyszczaniu organizmu, wiążąc szkodliwe związki i przyśpieszając ich wydalanie poprzez pobudzanie ruchów jelit. Bulwy pomagają również w zaparciach, na wątrobę oraz zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych. Jest wskazany dla osób odchudzających się ponieważ ma niski indeks glikemiczny, wspomaga przemianę materii i powoduje uczucie sytości. Nie zawiera cukru.

Topinambur spożywamy po przegotowaniu, gotowaniu na parze czy upieczeniu. Przygotowanie topinamburu powinno trwać co najmniej godzinę w ramach obróbki cieplnej, wtedy bulwy stają się coraz słodsze. Można go również spożywać w stanie surowym, jednak może być ciężkostrawny i powodować wzdęcia. Nie zaleca się obierania, ze względu na zawartość witamin przy powierzchni bulwy.

Składniki:
  • 1/2 średniej wielkości dyni
  • 6 sztuk topinamburu
  • 1 marchewka
  • 1 pietruszka
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka kurkumy
  • 1 łyżeczka imbiru
  • 1 łyżeczka chilli
  • 1 łyżka pieprzu ziołowego
  • 3 łyżki świeżego soku z cytryny
  • sól
Przygotowanie:
Cebulkę drobno kroimy i podsmażamy na łyżce oliwy. Dodajemy obraną i pokrojoną marchewkę oraz pietruszkę i 3 szklanki wody. Do gotującego się wywaru dodajemy pokrojoną w kostkę dynię oraz dobrze oczyszczony i pokrojony topinambur. Gotujemy, aż warzywa zmiękną. Po tym czasie blendujemy na jednolita masę, przyprawiamy i dodajemy sok z pomarańczy. Gotowe!


6 komentarzy:

  1. uwielbiam zupę z dyni, a w tym wydaniu na pewno była pyszna!

    OdpowiedzUsuń
  2. żeby topinambur był lepiej strawny i nie powodował wzdęć/gazów, można go najpierw chwile obranego pomoczyć w zimnej wodzie ze szczyptą sody oczyszczonej, sprawdziłam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Alicja! Na pewno wypróbuję twój sposób :)

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń